Warunki dopuszczalności wykorzystania do badań naukowych materiału biologicznego pobranego ze zwłok podczas wykonywania autopsji (sekcji zwłok)
Znowelizowana Ustawa o Zawodzie Lekarza nie precyzuje zasad przeprowadzania eksperymentu medycznego z wykorzystaniem materiału pobranego od zwłok.
Według obowiązującego prawa, zasada zgody domniemanej jest stosowana w praktyce klinicznej jedynie celem pobierania narządów do przeszczepów. Wola wykorzystania zwłok do celów naukowych, jest wyrażana za życia.
Podstawowymi przepisami prawa, które regulują dopuszczalność pobierania komórek, tkanek i narządów z ludzkich zwłok są artykuły 4 i 5 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (t.j. Dz.U.2020.2134).
Pobieranie w czasie przeprowadzania autopsji materiału biologicznego w celu wykorzystania go do badań naukowych wymaga spełnienia warunków legalności pobrania materiału biologicznego ze zwłok, które czynią dopuszczalnym takie postępowanie także w innej sytuacji (niebędącej przeprowadzaniem sekcji zwłok).
Wobec braku jednoznacznego uregulowania kwestii zgody na pobranie materiału biologicznego ze zwłok ludzkich w celach badawczych, możliwe jest przyjęcie jednego z dwóch prezentowanych w nauce prawa stanowisk:
- Wymagana jest zgoda zmarłego wyrażona za życia albo pisemne oświadczenie o przekazaniu zwłok uczelni, w którym może, choć nie musi, znaleźć się ograniczenie zakresu badań prowadzonych na zwłokach;
- Wymagana jest zgoda osoby najbliższej wymienionej w art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która w ten sposób realizuje swoje prawo podmiotowe związane z dobrem osobistym w postaci kultu pamięci osoby zmarłej. Wówczas konieczne jest przygotowanie Informacji i formularza świadomej zgody dla rodziny zmarłego krewnego. Formularz taki powinien zawierać informację, że decyzja rodziny powinna być między innymi oparta na wiedzy, czy zmarły krewny wyrażał słowny sprzeciw wykorzystania swoich tkanek pośmiertnie do celów naukowych.
Każde z tych stanowisk jest prezentowane w literaturze prawniczej i każde znajduje uzasadnienie. Ponieważ jednak podstawą interpretacji obowiązujących w tym zakresie przepisów (dodajmy – bardzo niedoskonałych) jest przyjęcie odmiennych założeń wstępnych odnośnie wartości, jakim należy przyznać pierwszeństwo (w pierwszym wypadku chodzi o zapewnienie autonomii woli człowieka w zakresie dysponowania własnym ciałem po śmierci, w drugim zaś o ochronę dóbr osobistych osób bliskich zmarłego), rozstrzygnięcie problemu wskazania warunków przeprowadzania badań naukowych na materiale biologicznym pobranym w czasie autopsji pozostaje w gestii Komisji Bioetycznej, która wyrażając w tej sprawie opinię może opowiedzieć się za jedną z przyjmowanych w nauce prawa interpretacji. Obowiązujące prawo kwestii tej bowiem nie rozstrzyga.
Opracowała: dr hab. Agnieszka Liszewska, prof. UŁ